تجزیه و تحلیل تکنیکال چیست

تجزیه و تحلیل تکنیکال یکی دیگر از رایج ترین روش‌ها برای پیش بینی صعودی بودن و یا نزولی بودن  نرخ می‌باشد. اساس و پایه این روش تجزیه و تحلیل، بر این شیوه است که فرض می‌گیریم که بازار دارای حافظه است، یعنی تغییر نرخ در آینده را می‌توان بر اساس نحوه تغییر نرخ در گذشته، پیش بینی کرد. معامله‌گران پیش بینی‌های خود را بر اساس نمودارهای تغییر نرخ برای مدت زمان مشخصی انجام می‌دهند.

به عبارت ساده‌ تر، تجزیه و تحلیل تکنیکال – تجزیه و تحلیلی است که با توجه به تاریخچه تغییرات نرخ انجام می‌گیرد. با استفاده از این روش، معامله‌گران می‌توانند جهت تغییر نرخ را پیش بینی کنند. معامله‌گرانی که با این روش کار می‌کنند از اندیکاتورهای تکنیکال که می‌توان در پلتفرم تجاری دریافت کرد، استفاده می‌کنند. این اندیکاتورها بسیار متفاوت می‌باشند و با استفاده از آنها هر معامله‌گر می‌تواند استراتژی مخصوصی برای ابزار انتخاب شده خود و با در نظر گرفتن نتایج اندیکاتورها طراحی کند.

تجزیه و تحلیل تکنیکال به نوبه خود به چند دسته تقسیم می‌شود. یکی از رایج‌ترین روش‌های تجزیه و تحلیل تکنیکال، تجزیه و تحلیل شمعی می‌باشد. اساس این روش پیدا کردن مدل‌های ادامه روند و یا تغییر جهت در تاریخچه نرخ‌ها می‌باشد. “سر و شانه”، “لنگر”، “دوقله”، “مثلث” از این مدل‌ها می‌باشند. وقتی یکی از این مدل‌ها روی نمودار ایجاد می شوند، معامله‌گران می‌توانند نه تنها جهت تغییر نرخ را در آینده بلکه زمان این تغییرات را نیز پیش بینی کنند.

نرم افزارهایی وجود دارند که تجزیه و تحلیل تکنیکال را به صورت خودکار انجام می‌دهند. برای مثال برنامه  اتو چارت  به صورت خودکار تشکیل مدل‌های مختلف را بررسی می‌کند و در صورت تشکیل مدل برنامه سیگنال صوتی، ایجاد کرده و بداین ترتیب لازم نیست که معامله‌گر همیشه پای کامپیوتر باشد و فقط کافی است به موقع به سیگنال برنامه عکس العمل نشان دهد.

این  برنامه  نیازی به نصب  ندارد و مانند  برنامه  مرورگری  کار می‌کند و همچنین  می‌توان  اندیکاتور اتو چارت  را در پلتفرم تجاری  متا تریدر 4  تنظیم کرد.

تجزیه و تحلیل تکنیکال ساده تر از تجزیه و تحلیل بنیادی نیست، با این حال به معامله‌گران مبتدی توصیه می‌شود از این روش تجزیه و تحلیل استفاده کنند، چون در این روش آنها می‌توانند از نرم افزاهای خودکار، اندیکاتورها و مشاوران الکترونیکی استفاده کنند.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
parasto mokhtari
parasto mokhtari
1 سال قبل

تماس مستقیم می تونیم داشته باشیم و سوالات رو بگیم

تماس با ما :

پست های بیشتر

عوامل موثر بر بازار فارکس

بازار فارکس را می توان بازار ارزها دانست. دولت ها و بانک های مرکزی زیادی بر این بازار متمرکز هستند. افزایش یا کاهش اندک در نرخ 

ترید چیست؟ تریدر کیست؟

پیش از پاسخ به سوال تریدر کیست بهتر است ابتدا مفهوم ترید در بازارهای مالی را بررسی کنیم. «ترید» (Trade) به معنی خرید و فروش

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x